ВОЙНА В Украине документ УКРАЇНСЬКІ ПРИГОДИ «РОСІЙСЬКОГО МОРСЬКОГО РЕГІСТРУ СУДНОПЛАВСТВА»

2017-08-07 08:43

Гібридна війна - гібридні санкції! Саме такий висновок напрошується в історії із забороною діяльності в Україні федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства» (далі – РМРС) із штаб-квартирою у Санкт-Петербурзі. Чомусь у РНБО, коли розширювали санкційний список, вирішили, що РМРС та її українська донька менш небезпечні ніж соцмережі типу ВК та Однокласників. Відтак військова прокуратура змушена захищати інтереси нацбезпеки у вітчизняних судах. Попри спротив та тиск, з боку деяких нардепів та особисто міністра інфраструктури Володимира Омеляна.

Якщо все спрощувати, РМРС - це своєрідне морське МРЕО із повноваженням ледве не арешту суден. Але головне, що РМРС має свій режимно-секретний орган, включено у систему сертифікації РФ «Военный Регистр».

 А згідно федерального закону РФ № 174-ФЗ федеральна автономна установа не має права відмовитися від виконання державного завдання РФ.

Крім того, як йдеться на сайті РМРС, установа «надає послуги з підтвердження відповідності тари для небезпечних вантажів (включно із великогабаритною та спеціальною тарою, контейнерів середньої вантажопідйомності для масових вантажів) вимогам Міжнародного кодексу морського перевезення небезпечних вантажів (МК МПНВ) і положенням «Типових правил» Рекомендацій ООН по перевезення небезпечних вантажів. Я навіть не берусь прогнозувати чим це може загрожувати у час війни - нехай ці ризики прогнозують відповідні фахівці вітчизняних спецслужб.

 Слід відмітити, що урядовим розпорядженням ще в жовтні 2014 року РМРС вже виключено з переліку визнаних Україною класифікаційних товариств та позбавлено права здійснювати таку діяльність від імені уряду України. Але, це не припинило господарську діяльність РМРС та його структурного підрозділу «Морський регістр судноплавства в Україні» (далі МРСУ) на українських об’єктах, у т.ч. тих, що здійснюють ремонти військових кораблів та ведуть підготовку військовослужбовців ВМС ЗС України.

 У березні цього року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) за поданням військової прокуратури ввело санкції проти РМРС та його українського підрозділу МРСУ за порушення режиму тимчасово окупованої території Криму.

 І тут таке почалось! На захист української доньки росийської компанії стали навіть народні обранці. Зокрема, голова підкомітету з питань морського і річкового транспорту Олександр Урбанський

та ... голова підкомітету з питань фізичної культури та спорту Денис Силантьєв.

 МЕРТ та військовій прокуратурі довелося буквально на пальцях пояснювати нардепам, що слідчим шляхом встановлено купу порушень з боку РМРС вимог чинного законодавства щодо правового режиму тимчасово окупованих територій України. Підтверджено незаконну експлуатацію суден, закритих портів, суднобудівних та ремонтних заводів, інших об’єктів морської галузі України.

 І головне, як наголошують юристи, це стало можливим завдяки технічній сертифікації, проведеної федеральною автономною установою «Російський морський регістр судноплавства» під юрисдикцією РФ.

 У військовій прокуратурі Південного регіону України Резонансу розповіли про принциповий момент: «Згідно п.70 Статуту діяльність господарських товариств, філій та представництв РМРС за кордоном здійснюється не «відповідно до» законодавства держави перебування, а лише «з урахуванням» такого законодавства. При цьому за ч. 2 п. 70 Статуту РМРС його господарські товариства не наділені правом утворення дочірніх господарських товариств та участі у інших господарських товариствах. Отже, утворення РМРС господарських товариств за кордоном носить ознаки утворення фіктивних підприємств».

 Так, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань України підтверджується існування приватного акціонерного товариства «Морський регістр судноплавства в Україні» (МРСУ), ідентифікаційний код 01125560, розташованою за адресою 65014, Україна, м. Одеса, вул. Польська, 20; повним власником та водночас кінцевим бенефіціаром якого є саме федеральна автономна установа РФ «Російський морський регістр судноплавства».

 Це підтверджують і матеріали Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України (АРІФРУ або SMIDA (Stock market infrastructure development agency of Ukraine)) щодо залишення ФАУ "Російський морський регістр судноплавства" (1027809210330, Російська Федерація) єдиним власником ПАТ "Морський регістр судноплавства в Україні", незважаючи на зміну назви з другого кварталу 2016 року.

 Тим часом представники МРСУ спробували "вирішити" проблему у вітчизняних судах. У червні Окружний адміністративний суд м. Києва розпочав розгляд справи про оскарження дочкою федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства» обмежувальних санкцій, накладених Мінекономрозвитку. На час судового розгляду ОАСК навіть зупинив дію наказу МЕРТ, але цю помилку вже виправив Київський апеляційний адміністративний суд.

Відтак тепер своє вагоме слово має сказати Окружний адмінсуд Києва. Розгляд цього резонансного провадження наразі відбувається за письмовою процедурою прийняття рішень. Головуючий суддя, за даними Резонансу, нещодавно повернувся із відпустки, отже є сподівання, що суд не тягнутиме рік із цією вкрай актуальною справою…

 За компетентним коментарем Резонанс, звернувся до експерта з міжнародного морського права професора Бориса Бабіна.

- За відомостями, отриманими від судновласників, нещодавно і Міжнародна асоціація класифікаційних товариств (International Association of Classification Societies, IACS) і провідні клуби взаємного страхування (P&I) у 2016-2017 істотно змінили ставлення до РМРС, якій до 2014 року вважався одним з найбільш авторитетних та чесних класифікаційних товариств. Дійсно, питання активної розвідки класифікатора на користь країні реєстрації не дуже ув’язується із стандартами технічного нагляду за торговельним судноплавством.

 Дещо інша ситуація в Україні. Як член громадської ради Укртрансбезпеки, я спілкуюсь із чиновниками Міністерства інфраструктури України. І чую від них сильне незадоволення через обмеження РМРС. Вони прямо кажуть: навіщо ви це робите, ви позбавляєте нас заробітку. Тобто корупційні метастази федеральної установи РФ проникли в усі наші органи і сфери морського транспорту.

 Наведу найбільш кричущий приклад. Російський регістр тривалий час надавав свої послуги із сертифікації та нагляду за діяльністю окремих об’єктів Національного університету «Одеська морська академія», навіть після утворення там після окупації Криму Інституту Військово-Морських Сил України. Таким чином офіційні посадові особи Російської Федерації перевіряють якість навчання у ВНЗ, який серед іншого здійснює підготовку морських офіцерів України. І це в умовах міждержавного конфлікту!

 Інший приклад. Інспектори РМРС офіційно здійснювали, як мінімум до 2016 року, технічний нагляд на київському заводі «Ленінська кузня», де у той час будували військові кораблі для ВМСУ. Саме у якості контролюючого органу. І навіть не приховували цей документально відображений факт.

 На це заплющують очі. Це можна зрозуміти через великі кошти, котрі РМРС продовжує заробляти в Україні. Таких коштів звісно може вистачити, щоб стимулювати чиновників Мінінфраструктури, Укртрансбезпеки, Адміністрації морських портів України, директорів портових заводів, ректорів морських академій - аби вони не переймалися справжніми завданнями структур РМРС в Україні. І ще мабуть на народних депутатів лишається.…

 Мінінфраструктури і досі активно користуються цим російським реєстром?

 - Підвідомчі міністерству структури активно пробують ним користуватися. Для них це дуже зручно, бо якщо завтра на місце РМРС прийде західне класифікаційне товариство, що має інше ставлення до організації винагороди чиновників – вони істотно погіршать свій життєвий рівень, включно з першими особами, які так полюбляють на телекамери розповідати про російську агресію.

У чому основна небезпека РМРС?

 Насправді це засіб абсолютно легального отримання інформації у сфері оборонного комплексу України. Це абсолютно безпечний спосіб впливу на українських чиновників в інтересах Російської Федерації. На підприємства оборонного комплексу, на порти, на навчальні заклади в інтересах країни-агресора. Це, звичайно, парадоксально, адже ні в одній поважаючої себе країні в умовах військового конфлікту такого б не було.

 Звичайно, що РМРС та його українська донька у рази небезпечніші, ніж якісь соціальні мережі на кшталт «Однокласники» чи «Вконтакте». Але Ви ж розумієте, які гроші тут крутяться. Там тільки одних офіційних дивідендів у Москву мільйони на рік перераховуються. Така структура може собі дозволити будь-лобі, і народних депутатів народних, і чиновників, включаючи Міністра інфраструктури особисто. Останній, як мені розповідали, був обурений рішеннями щодо РМРС та його доньки та досі сильно переймається щодо санкцій проти них».

 За висновками фахівців, про те, що ПАТ «МРСУ» є підрозділом ФАУ «РМРС» також свідчить:

 - здійснення МРСУ технічного нагляду за суднами під час їх експлуатації на відповідність правилам класифікації згідно стандартів, затверджених ФАУ «РМРС»;

- безперервне продовження МРСУ нагляду за суднами, що раніше перебували під наглядом самого ФАУ «РМРС» або його інших підрозділів у третіх країнах;

- безперешкодне використання МРСУ з моменту заснування офіційної затвердженої символіки ФАУ «РМРС»;

- пряме посилання у внутрішніх організаційно-розпорядчих документах МРСУ 2016-2017 рр. на акти, рішення та діяльність ФАУ «РМРС» як на такі, що є обов’язковими для МРСУ.

 Незважаючи на документальний зв’язок із установою держави-агресора, МРСУ надає спотворену інформацію, що нібито «здійснює технічний нагляд лише за тими суднами, які плавають під прапорами інших, ніж Україна, держав». Насправді, це твердження не відповідає дійсності, адже досі є низка суден під прапором України щодо яких, всупереч розпорядженню Кабміну від 1 жовтня 2014 р. № 1114-р, функції класифікаційного товариства здійснює ФАУ «РМРС» і від його імені відповідні дії з технічного нагляду за суднами виконує саме ПАТ «МРСУ».

 І ще один важливий нюанс. Діяльність російського підрозділу РМРС (а саме демпінгування на ринку) позначається і вітчизняному класифікаційному товаристві "Регістрі судноплавства України" (РСУ), котрому доручено здійснення технагляду за суднами від імені українського уряду.

 І вишенка на тортик. Як стало відомо Резонансу, "ходіння по муках" для РМРС в Україні розпочалось після того, як військовою прокуратурою було отримано оперативну інформацію, що упродовж вересня-грудня 2016 року у морських торговельних портах РФ у Азовському та Чорному морях (Єйськ, Ростов-на-Дону, Таганрог, Темрюк та ін.) з боку інспекторів державного портконтролю проводилася кампанія з необґрунтованих посилених перевірок та затримань торговельних суден незалежно від їх прапору, що мають класифікаційні документи від "Регістру судноплавства України". Метою такого посиленого контролю та затримань вочевидь є надання необґрунтованих переваг у цих портах для торговельних суден під прапором РФ та піднаглядних "Російському морському регістру судноплавства" .

 Саме тому і було внесено подання до МЕРТ щодо припинення зовнішньоекономічної діяльності РМРС та його структурного підрозділу в Україні.

 Замість післямови.

 Днями з’явилась інформація, що президент США Дональд Трамп незабаром підпише закон, який передбачає посилення антиросійських санкцій.

 І хоча прес-секретар Генпрокурора залишила моє запитання без відповіді, дуже сподіваюсь, що і в Україні ДАЛІ БУДЕ…

Олена Мельник, resonance.ua

Еще по теме

Еще новости в разделе "ВОЙНА В Украине"