США проти Китаю: торгівля без війн Игорь Шевырев

2016-12-07 13:09 36289

Під час своєї передвиборчої кампанії Трампнеодноразово звинувачував Китай у «валютних маніпуляціях» юанем. Лунали навіть заклики суттєво збільшити експортні мита на китайські товари (до 45%). Мабуть, Трамп таким чином хоче у США збільшити робочі місця.
Проте, це суто популістична риторика, котра немає нічого спільного з економічними реаліями.
«Торгової війни» між США та Китаєм не буде.

По-перше, Китай передусім сам зацікавлений в підтримці конкурентоспроможності своєї національної валюти. Це відповідає політиці відкритості Китаю на зовнішніх ринках. Пекін дуже кристально стежить за курсом юаня. Наприклад, з 6 грудня Народний банк Китаю помітно зміцнив курс юаня до долара на 0,43%. Після того як у середині листопада юань поновив мінімум з 2008 року. На даний момент обмінний курс юаня встановлено 6,8575.
«Курс юаня оцінений справедливо», – визнають в МВФ.
Тобто підстав говорити чи то про «валютні маніпуляції», чи «штучні заниження» немає. Це доволі застаріла політична риторика.

По-друге, робочі місця закритістю ринку або жорстким протекціонізмом не поновиш. Текстильні фабрики у Північній Кароліні не відкриються, китайські робочі задешево працювати на американському ринку не повернуться. Більш вірогідно, що текстильне виробництво мігрує на нові зростаючи ринки. Насамперед, во В’єтнам та Бангладеш, де створено більш сприятливі інвестиційні умови. Трамп не зможе змінити основні закони розвитку бізнесу. Ізоляціонізм йде наперекір економічній вигоді. Від жорстких протекціоністських заходів краще точно не стане, буде тільки гірше.

По-третє, навіть якщо Трамп застосує суворі протекціоністські заходи, це призведе взагалі до нестабільності у світовій торгівлі, від чого зазнають велику шкоду не лише Китай, а й США.
З одного боку, Китай отримає гарні можливості перехопити ініціативу у світовій торгівлі.
Пекін проводить послідовну політику відкритості світові. У свою чергу, іншим країнам не залишиться іншого варіанту, окрім як йти назустріч китайській відкритості.
Якщо звісно, Трамп обере жорсткий протекціонізм. Ізоляціоністська риторика може відкинути США не лише від транс тихоокеанського партнерства, але й від торгівлі з Європою (TTIP).
Окреме питання, наскільки США та Китай готові до подібного сценарію дій.
З іншого боку, Китай є також дуже уразливим в торгівлі з США. Враховуючи той факт, що Китай набагато більше купляє у Вашингтона, ніж продає. Тобто є багато чого втрачати.
Тим не менш, введення суворих протекціоністських заходів призведе до заходів у відповідь. Це звична практика у міжнародній торгівлі.
До речі, США вже мають певний досвід. Наприклад, у 2009 році адміністрація Обами також намагалася починати з протекціоністських заходів. Нагадаємо про відомий скандал про застосування антидемпінгових заходів проти китайських автопокришок. США залучилися підтримкою СОТ. Але…
Китай відповів по американські курятині. Потім пішло-поїхало (сталь, сонячні батареї)…
Звідси, висновок: торгівельні війни між двома найпотужнішими економіками світу створюють тільки великі проблеми та ризики, а також примножують збитки. Потрібно вести переговори та торгувати, замість щоб воювати.

Четверте. Протекціонізм вдарить по інтересам багатьох потужних американських брендів, котрі зробили основну ставку на просуванні по китайському ринку. Мова про Boеing, Apple,Starbucks Tech30….
Щодо «Боінгів» - китайці їх спробують замінити контрактами по «Аеробусам». Звісно, відразу «накриється» ринок смартфонів (а це дуже великий сегмент ринку). Крім того, китайці можуть припинити американський імпорт сої та кукурудзи…

П’яте. Китай стає одним з інвесторів в американську економіку. Це ще один важливий факт, котрий потрібно враховувати. До того ж, доля китайських інвестицій з ріку в рік постійно зростає. Китайці десятками купляють різні американські компанії.
Сюди ж добавимо, що й на офіційному державному рівні Китай є найбільшим держателем американських бондів ($1,3 трлн).
Є потенціал для зростання китайських інвестицій. За даними Rhodium Group, на даний момент обсяг становить $65 млрд. Для порівняння: інвестиції США в Китай становлять $225 млрд.

...Отже, торгової війни між США та Китаєм не буде.
Буде торг…

Еще блоги