Политика Очільник Верховного суду звинуватив заступника керівника ОП Смирнова у шкоді судовій реформі України

2023-02-22 10:24

Голова Верховного суду Всеволод Князєв заявив, що слова заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова про затверджений Етичною радою список кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя могли зашкодити судовій реформі в Україні. Смирнов відповів, що якість кандидатів ставив під сумнів не лише він, а й антикорупційні організації.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Князєва в інтерв’ю hromadske.

 Так, Князєв мав на увазі коментар Смирнова від 13 листопада минулого року, де той сказав: "Якщо Етична рада, головою якої є чинний суддя ВС, обирає кандидатами до ВРП 16 людей, 7 із яких є чинними суддями того ж ВС, і це сприймається суспільством, тоді все в порядку".

За словами Князєва, такі висловлювання негативно сприйняла суддівська спільнота. Ба більше, вони могли стати причиною необрання нових членів ВРП на З’їзді суддів.

"Якщо наше євроінтеграційне завдання було сформувати Вищу раду правосуддя, а один із керівників ОП фактично критикує ті етапи процесу, які закладені в реформу ВРП, - це демотивує суддів на участь у з’їзді, на обрання нових членів ВРП", - заявив голова Верховного суду.

Він також додав, що зрештою це могло стати причиною провалу формування Вищої ради правосуддя і невиконання другої євроінтеграційної вимоги в переліку вимог, які надіслала Єврокомісія. Такі дії очільник ВС розцінив "більше як деструктивні".

Князєв звернув увагу, що не всі з семи суддів ВС отримали підтримку З’їзду суддів і стали членами ВРП. Але вирішальний голос у роботі Етичної ради, як відзначив голова Верховного Суду, мають міжнародні партнери.

Своєю чергою, Андрій Смирнов нам у коментарі відповів, що роботу Етичної ради критикували антикорупційні організації, такі як "Центр протидії корупції" або DEJURE. Він же лише звернув увагу на ключові моменти, через які суспільство може ставити під сумнів роботу Етичної ради, каже Смирнов.

"Дуже прикро усвідомлювати, що в нас різні розуміння судової реформи і євроінтеграції. Реформа рухається і буде рухатись ще активніше. Підкреслю, що робота всіх дорадчих органів, зокрема й Етичної ради, має бути побудована виключно на довірі до цих органів", - сказав він.

Заступник глави ОП також підтвердив, що давав такий коментар 13 листопада 2022-го і "понад те, це саме розказував послам "Великої сімки", які цікавилися результатами та ефективністю роботи Етичної ради".

"Також не можна не помітити, що вже після рішення Етичної ради щодо кандидатів до ВРП самі активні громадські організації, які дотичні до експертизи судової реформи, публічно ставили під сумнів якість кандидатів. Але вже є як є. Самовдосконалення не має зупинятися. Загалом з’їзд суддів завершився, і судді змогли обрати 8 членів ВРП", - резюмував Смирнов.

Нагадаємо, 9 листопада 2021 року був сформований склад Етичної ради, яка має встановлювати, чи відповідає кандидат на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності.

ВРП - колегіальний та незалежний орган суддівського врядування, який складається з 21 члена. Десятьох із них обирають на З'їзді суддів України серед чинних суддів або суддів у відставці.

По двоє членів обирають президент, Верховна рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.

Вища рада правосуддя призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу.

ВККС своєю чергою займатиметься добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.

Еще по теме

Еще новости в разделе "Политика"