Як Саакашвілі програв окрему битву, але виграв війну Александр Черненко

2016-10-12 11:40 22502

За підсумками виборів в Грузії, коротко:

- "Грузинська мрія" має всі шанси одноосібно сформувати більшість в парламенті.

- противники цієї партії, як в Грузії, так і за її межами, стали заручниками завищених очікувань, які не в останню чергу були спровоковані обнадійливою соціологією. Розчаровані в "Грузинській мрії" виборці до останнього моменту вагалися у своєму виборі, але, зрештою, не побачили достойної альтернативи і знову проголосували за діючу владу.

- для тих, хто сьогодні (особливо в Україні) зловтішається фіаско партії Саакішвілі, хочу повідомити, що приводів для радості мало. Це не Саакашвілі програв, це Росія виграла;

- через два роки в Грузії відбудуться президентські вибори, до яких опозиція прийде не в найкращій формі. Навіть в набагато гіршій, ніж була ще вчора. Ситуація складна, але не безнадійна. Зробити висновки, перегруповатися, запропонувати нову якість політики, не спекулювати на темі "як добре було при Міхо", творити нові смисли. Запит на таке є.

- радикальний "Альянс патріотів Грузії" балансує на межі 5%, але поки не дотягує. Це антиєвропейська, антинатовська, антитурецька і, буцімто, антиросійська партія - класична кремлівська консерва. В парламенті вона погоди не зробить, але у них на язику буде те, що в "Грузинської мрії" буде в голові.

- втім надмірно драматизувати ситуацію також не варто. Більшість реформ, започаткованих Саакашвілі, вже мають незворотній ефект. Демократичний і прозорий виборчий процес - зайве тому підтвердження. Однак, звільнення політичних в'язнів не відбудеться.

- збережеться і проєвропейський зовнішній вектор. Однак різких антиросійких рухів не слід очікувати. Простий приклад - останні "вибори" в російську думу відбулися також на окупованих територіях Південної Осетії та Абхазії. Однак офіційний Тібілісі так і не спромігся визнати назаконними вибори в Криму, на відміну від багатоьох європейських країн. В цьому плані показовою буде позиція делегації поки-що дійсного грузинського парламенту на осінній сесії ПАРЄ, яка розпочнеться вже з понеділка і де буде розглядатися можливість повернення російської делегації.

Ну і останнє. Нам своє робить!

Еще блоги